Mogućnost rubnog

„Mogućnost rubnog“ je kustoski projekt povjesničara umjetnosti Tonija Horvatića, koji se kontinuirano realizira u sklopu ukupnih aktivnosti i nastojanja „Udruge Beat“ u našem prostoru galerije „Studio -21-“ počevši od 2016. godine. Unutar projekta do kraja 2020. godine realizirano je ukupno 32 izložbi suvremenih hrvatskih likovnih umjetnika (Vedran Perkov, Robert Jozić, Christian Ivo Šiško, Dino Bićanić, Valentino Bilić Prcić, Kaća Svedružić, Marijana Jakelić, Žaklina Antonijević, Dražen Pejković, Andrea Musa, Zlatan Dumanić, Kristina Restović, Stanislav Marijanović, Ivan Pezer, Kažimir Hraste, Mislav Katalinić, Tisja Kljaković Braić, Mladen Čulić, Filip Rogošić, Marija Paparella Legentil, Milan Brkić, Ivana Puljić: Alma Božanić Čače, Vice Tomasović, Loren Živković Kuljiš, Jakov Žaper, Slobodan Tomić; Eric del Castillo, Hrvoje Cokarić, Vinko Barić, Ivan Svaguša i Luka Duplančić.

Od samog početka intencija projekta „Mogućnost rubnog“ je bila da se krene „in situ“ od zatečene situacije, a ta je da „Udruga Beat“ djeluje na rubnom dijelu grada Splita, u okruženju ispražnjenom od svakog iole značajnijeg javnog kulturnog sadržaja. Namjera nam je stoga višegodišnjom kontinuiranom aktivnošću putem kvalitetnih suvremenih likovnih izložbi značajno poboljšati kulturnu ponudu na lokaciji kvarta Sućidar u kojemu djelujemo; a i šire ovim angažmanom doprinijeti boljoj kulturnoj ponudi i slici grada uopće. Projekt je stoga zamišljen kao permanentna angažirana aktivnost tijekom koje će se postojeći ljudski i materijalni resursi Udruge vremenom progresivno razvijati na radost njenih članova i lokalne zajednice u kojoj Udruga djeluje kao i svih zainteresiranih građana, a osobito umjetnika za čiji rad svojim nastojanjima želimo učvrstiti  mogućnost još jedne platforme / oaze slobodnog i progresivnog izražavanja u konformističkom okruženju ravnodušnog podilaženja politikama nemara za nezavisnu umjetničku scenu.

Projekt podržava Zaklada Kultura Nova, Ministarstvo kulture i Grad Split.