Lili Poljak: FLUCTUS ANIMA filc i nano filc/strukture, teksture

11. 1. – 19. 1. 2024.
!
Widget Didn’t Load
Check your internet and refresh this page.
If that doesn’t work, contact us.

Otvorenje izložbe "FLUCTUS ANIMA filc i nano filc/strukture, teksture" Lili Poljak će se održati u četvrtak, 11. 01. u 18:30 sati u galeriji Studio-21-.

Izložba ostaje otvorena do 19. siječnja 2024.

Izložba je rezultat autoričinog primarnog interesa - eksperimentiranja s tehnikom filcanja kao jedne od najstarijih tehnika dobivanja tekstila uopće tj. propitkivanja mogućnosti prirodnog vlakna vune i njegovog spajanja s drugim materijalima tehnikom mokrog ručnog filcanja, čime se FILC kao drevni materijal dovodi u suvremeni umjetnički kontekst.

U posljednjim desetljećima 20.st. svjedočimo afirmaciji ovog materijala kao izražajnog sredstva mnogih obrtnika,dizajnera i umjetnika, a beskompromisno ekološki aspekt doprinosi njenoj popularizaciji.

O umjetnici

Lili Poljak diplomirala je kineziologiju na Filozofskom fakultetu u Splitu nakon čega odlazi u Berlin gdje se susreće sa drevnom tehnikom ručnog filcanja vune te joj posvećuje jednaku pozornost kao i svojoj temeljnoj struci. Kroz dugogodišnji rad usavršava i specjalizira tehniku filcanja pod mentorstvom Dagmar Binder.-Textillabor. Filc postaje primarni medij njenog umjetničkog izričaja bez obzira na mogućnost njegove primjene, bilo kao dizajnerskog, bilo kazalisnog, bilo modnog artefakta odnosno funkcionalne skulpture.

Nakon povratka u Hrvatsku pokreće vlastiti projekt i brend Filcmanufaktura s idejom sakupljanja odbačene vune te njenom upotrebom u primijenjenim umjetnostima i dizajnu.

Aktivno izlaže skupno i samostalno u zemlji i inozemstvu. Surađivala je na projektima renomiranih autora na polju dizajna i kazališne kostimografije te raznim umjetničkim projektima i izvedbenim radovima na javnim mjestima.

Održava tematske radionice filcanja vune za djecu i odrasle.

Članica ULUPUH-a i Hrvatske zajednice slobodnih umjetnika za tekstilno stvaralaštvo.

Foto: Jagoda Mihanović

Izložba je organizirana uz podršku Ministarstva kulture i medija RH.