Koraljka Kovač: Neprisustvo prisutnosti

16. 3. – 3. 4. 2024.

Otvorenje izložbe "Neprisustvo prisutnosti" Koraljke Kovač će se održati u četvrtak, 14. ožujka 2024. u 20:00 sati u galeriji Studio-21-. Kustos izložbe je Željko Marciuš.

Na izložbi će biti izloženi radovi sa ciklusa DNEVNIK K.K. 2017. g. / UNUTRAŠNJI PROSTOR 2019.–2020. g. / UTOČIŠTE OSAME 2024. g.

Radovi su realizirani u kombiniranoj tehnici na akvarel papiru.

Izložba ostaje otvorena do 3. travnja 2024.

(...)"Osvješćujemo, Koraljka predodređeno sučeljava, izrasta, usklađuje i premješta; uravnotežuje i balansira između dvaju navedenih temeljnih načela kojima teži pomirbi tijela, tjelesnosti, racionalnosti i uokvirenosti s nebeskim i duhovnim, neomeđenim sferama. To je autoričina intuicijska dijalektika čovjekove egzistencije rasprostranjene između kretanja i mirovanja, jave i sna što označavaju ta dva temeljna – krug i četvorina – oblika-simbola. Njihovim srazom autorica uređuje neuređeno, harmonizira neskladno, povezuje dualno, kroti neukroćeno i divlje, a nesuvislo i nedorečeno osmišljava u pokušaju osvještavanja sukobljenih sila i dvojnosti ne bi li pomirila rascjep između banalne svakodnevnosti i dubinskih uvjetovanosti. To ostvaruje projekcijom unutarnjih vizija: slikama neizravne, nepravilne, a posve ljudske oblikovnosti ostvarene varijantama i sadržajima osnovnih spektralnih oblika vlastita uobličenja, bivanja. Složenost vizualnog sklopa ustaljenog na krhkome balansu reda nasuprot neredu prožeta je primarnom dualnosti, analitikom, jedinstvom različitosti Koraljkinih vizualizacija ostvarenih spektralnom obojenosti i jednostavnošću: njihovom sintezom, ali i rudimentarnom, arhaičnom religioznošću."(...)

(iz predgovora izložbe, Željko Marciuš)

O umjetnici

Koraljka Kovač rođena je 17. srpnja 1971. u Zagrebu. Završila je Slikarski odjel Škole za primijenjenu umjetnost i dizajn u Zagrebu. Godine 1991. upisala je Slikarski smjer Pedagoškog odjela Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Diplomirala je u klasi profesora Zlatka Kesera. Članica je HDLU-a od1998. godine. Bavila se animiranim filmom i ilustracijom. Bila je članicom grupe „Daklelososi“ i udruge „Punkt“. Do sada je imala 67 samostalnih i 93 skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Sudjelovala je na više kolonija, projekata i rezidencija. Vodila likovne radionice za djecu i odrasle. Od važnijih nagrada dobitnica je Rektorove nagrade Sveučilišta u Zagrebu i likovne nagrade Hrvatskog društva likovnih umjetnika za najbolju izložbu u 2020. godini za ciklus „Unutrašnji prostor“ u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu. Od 1998. do 2007. godine radila kao profesorica Likovne kulture u Osnovnoj školi Gračani. Članica Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika od 2008. do 2011. godine.

Trenutno radi kao izvanredna profesorica u umjetničkom području na Tekstilno-tehnološkom fakultetu, Zavodu za dizajn tekstila i odjeće na kolegiju Kreiranje tekstila.

Kustos: Željko Marciuš

Foto: Žaklina Antonijević

Izložba je organizirana uz podršku Grada Splita, Zaklade Kultura Nova i Ministarstva kulture i medija RH.