Studenti kiparstva UMAS: END-START

21. 5. – 28. 5. 2024.

U utorak, 21. svibnja s početkom u 20 sati u galeriji Studio-21-otvara se izložba studenata polaznika kolegija "Umjetnost u kontekstu" Odsjeka za kiparstvo splitske Umjetničke akademije. Izložba ostaje otvorena do 28. svibnja 2024.

Izložba je dio projekta „Umjetnost u kontekstu“, koji je proširenje postojećeg kolegija „Umjetnost u kontekstu“ u sklopu programa Odsjeka za kiparstvo Umjetničke akademije u Splitu. Projekt se provodi u suradnji Odsjeka za kiparstvo Umjetničke akademije u Splitu i udruge za kulturu Beat.

Cilj projekta je prezentacija radova studenata-polaznika ovog kolegija, u okviru godišnje zajedničke izložbe. Namjera je na ovaj način aktivno uključiti studente u proces i omogućiti prezentaciju njihovih ideja, istraživanja i realiziranih radova. Osim što studente uključuje u aktivno promišljanje vlastite uloge i oblikovanje vlastite umjetničke prakse te njeno pozicioniranje unutar konteksta umjetničke scene, izložbom se ukazuje i na važnost diskurzivnog promišljanja i istraživanja individualnog umjetničkog izričaja unutar određenog konteksta. Izložba je definirana teorijsko-istraživačkim temeljem i temom unutar konteksta kolegija te proizlazi kao vidljivi rezultat kontinuiranog rada studenta tijekom semestra, odnosno akademske godine, pri čemu je upravo naglasak na procesu.

Pritom se potiče interdisciplinarnost i transmedijalno izražavanje te razvijanje vlastitih koncepata i metoda. Projekt se direktno nadograđuje na kompetencije koje se stječu u okviru kolegija, a koje između ostalog uključuju i osposobljavanje za samostalnu umjetničku praksu, artikuliranje ideje i njezinu komunikaciju, umjetničku suradnju s kulturnim i društvenim institucijama te produkciju i prezentaciju individualnog umjetničkog rada. Nadalje, projekt uključuje rad sa studentima u osmišljavanju, artikulaciji i realizaciji vlastite ideje, upoznavanje i pripremu s načinima njezine prezentacije te sudjelovanje u postavu izložbe i zajedničkom promišljanju njezinog koncepta.

Izlažu: Fabio Vuković, Marko Ćurić, Petar Bosnić, Petra Perković, Pia Midžor.

Mentorica je izv. prof. Tanja Ravlić.

Foto: Ivona Pupačić

Izložba je organizirana uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja, Grada Splita i Zaklade Kultura Nova.