Igor Ruf: Meka tvar

20. 12. 2023. – 9. 1. 2024.

Otvorenje izložbe "Meka tvar" Igor Rufa će se održati u srijedu, 20. 12. 2023. u 20:00 sati u galeriji Studio-21-.

Izložba ostaje otvorena do 09. siječnja 2024.

(...)"Igor Ruf ostaje vjeran svojoj istraživačkoj naravi, prelazeći granice umjetničkih medija čime Meka tvar postaje okvir za razumijevanje i interpretaciju kompleksnosti ljudskih odnosa i identiteta. Rufova izložba postaje prostor gdje se susreću različite dimenzije – od intimnih refleksija do društvenih komentara. Fokusiran na postojeće uspomene, Ruf ih transformira i nadograđuje kroz kiparske elemente i simbole, stvarajući vlastiti umjetnički narativ. Humor i ironija jasno ukazuju na parodijske elemente i Rufov kritički odnos prema umjetničkim konvencijama. Igra postaje ključni gradbeni element njegovog rada, izražavajući apsurd na način koji izmiče ustaljenim normama. Rufove instalacije, uključujući simulaciju ready madea, simulaciju naivnog kiparstva i interpretaciju, svjedoče o njegovoj vještini prelaska između različitih stilova i formi."

(iz kustoskog teksta, Ana Bratić)

O umjetniku

Igor Ruf rođen je 1984. godine u Virovitici. Diplomirao je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Igor je do sada izlagao na samostalnim i skupnim izložbama u Zagrebu, Splitu, Osijeku, Dubrovniku, Herneu, Sofiji, Brnu, Lectoureu, New Yorku... Za svoj rad je primio nekoliko nagrada i priznanja od kojih valja izdvojiti Veliku nagradu XI. trijenala hrvatskog kiparstva, Nagradu 31. Salona mladih te Nagradu Radoslav Putar. Zaposlen je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, na Kiparskom odsjeku.

Kustosica: Ana Bratić

Foto: Darko Škrobonja

Izložba je organizirana uz podršku Ministarstva kulture i medija RH, Grada Splita i Zaklade Kultura nova.